Anasayfa Fotoğraf Galerisi İletişim Haber/ Yazı gönder Linkler Siteyi öner Yöneticiler
Ana Menü
Ziyaretci Sayacı
Pazartesi1170
Salı505
Çarşamba753
Perşembe1033
Cuma1205
Cumartesi1254
Pazar1335
Toplam:4232494
En Çok:3510
Yeni Şiirler
· Bilmem neden böyle derler.
(2072 okuma)
· Dalkaraya Selam.
(1974 okuma)
· Ali-pıse Öl demedi ki öleyim
(2122 okuma)
· Yar halimden bilmedi
(1922 okuma)
· Ali-Pıse göçtü muhtarım
(2290 okuma)
· Perişan Köyler Perişan.
(2079 okuma)
· ÜÇ BEŞ
(1945 okuma)
· Beklerim daha bu sene..
(2148 okuma)
· Bizde
(1848 okuma)
· ANNE
(2058 okuma)

Toplam 122 şiiri kayıtlı
Izlenimler
su ana kadar
11529999
sayfa izlenimi aldik. Baslangiç: 15.Agustos 2006
Arastirmalar: 2009 YILI BİLİM YILI İLAN EDİLDİ
bilal üzüm bildirdi: "İKİ BİN DOKUZ YILI GALİLE VE DARVİN YILI İLAN EDİLMİŞ YANİ BİLİM YILI Galilei Galileo, yaşamı (1564-1642 yılları arasında yaşadı. Galileo, İtalya nın Pisa kentinde doğdu. Floransa da manastır okulunda temel eğitimini bitirdikten sonra bir ara tıp okudu. Ama matematik ve fizik ilgisini çok çekiyordu. Hayatı boyunca matematik ve fizik’e yoğunlaştı. Bu güne kadar yaşamış en büyük astronomi, fizik ve matematik bilginlerinden biridir. Gökyüzünü teleskopla gözleyen ilk insandır. Mekaniğin temellerini atmış ve doğada da matematik ilkelerinin geçerli olduğunu kanıtlamıştır. 1609 da kendi yaptığı teleskopu ile ilk uzay gözlemini gerçekleştirdi. 1604 de düşen cisimlerin kütlesi ne olursa olsun, aynı hızla düştüğünü belirledi.

Böylece, ağır cisimlerin hafif cisimlerden hızlı düştüğü yolundaki eski inanışı çürüterek düzgün hızlanan hareket yasasını ve ivme kavramını ortaya attı. 7 ocak 1610 da jübiter gezegeninin 4 büyük uydusunu keşfetti. O güne kadar İ.S. 2. Yüzyılda yaşamış olan eski Yunan astronom, Batlamyus’un evren kuramı geçerliydi. Bu kurama göre dünya düz ve evrenin merkezinde hareketsiz duruyor, bütün gökcisimleri de Dünyanın çevresinde dolanıyordu. Mikolaj Kopernik, Kopernik (1473-1543) döneminin astronomi bilgisini kökten değişikliğe uğratmış, en büyük bilginlerden birisidir. Dünyanın her 24 saatte bir kendi çevresinde bir kez döndüğünü, yılda bir kez de Güneş’in çevresinde dolandığını, öte yandan Dünya ile bazı başka gezegenlerin bu gün, Güneş sistemi denen sistemi oluşturduğunu açıklayarak, Dünya dahil, bazı gezegenlerin Güneşin etrafında dolandığını, bu nedenle evren Dünya merkezli değil, Güneş merkezlidir deyip, astronomi biliminin gelişmesine büyük bir katkıda bulunmuştur. Kopernik, güneşin, Ayın, gezegenlerin, yıldızların doğup batmasına Dünyanın kendi ekseni etrafında dönüyor olmasına yol açtığını ileri sürdü. Dinin siyaset ve bütün ülkelerde devlete egemen olduğu ortaçağ şartlarında ölümü göze alan bir çıkıştı. Aslında onun kurduğu sistem de tümüyle doğru değildi. Kopernik’e göre güneş evrenin merkezinde sabit duruyordu. Gezegenler onun etrafında dolanıyordu. Yine diğer yıldızlar da güneş gibi sabittiler. Daha sonra anlaşıldı ki, evrende var olan tüm gök cisimler hareket halindeler. Daha sonra Galileo Kopernik’in eksiklerini ortaya çıkardı. Kopernik, görüşlerini (gökcisimlerinin devinimine ilişkin varsayımlar üzerine yorum) adlı büyük kitabında ayrıntılı biçimde açıkladı. Kitap, Kopernik’in ölümünden kısa bir süre önce 1543 de yayımlandı.

Adamcağız Kilise’nin şerrinden çekindiğinden kitabını ölüm döşeğinde iken ancak yayımladı. Kimine göre kitabın bir nüshasını okudu, kimine göre ise kitabını okumadan öldü. Daha sonra aynı olayı Carls Darvin de yaşadı. Türlerin kökeni adlı eserini 1839 da hazırladığı halde, ölümüne yakın 1859 da yayımladı. O devir baron, lort, şövalye, kral ve kilisenin devri idi. Bilim insanları açıktan düşüncelerini ve yaratmalarını karanlığın şerrinden çekindiklerinden açıklamıyorlardı. Çünkü bilim adamları insanlığa yararlı olanı yeniyi temsil ediyorlardı. Kral, Kilise ve yandaşları ise karanlık üzerine taht kurmuşlardı. Karanlığı dağıtmak isteyenleri istemiyorlardı. Düzenin bekası için engizisyon mahkemeleri marifeti ile aydınları, bilim insanlarını yok ediyorlardı. Osmanlıda da öyle değimliydi. Şeyhülislamın fetvası ve padişahın fermanı ile nice insanlar boğduruldu, gözlerine kızgın şiş çekilerek, asılarak, toplu öldürülerek, sürgün edilerek nice can yaktı. Anlaşılıyor ki, dünyanın neresinde olursa olsun, bütün gericiliklerin kaynağı çıkar ve çıkarın maskesi de inançtır. Konumuza dönersek, Galileo’nun Jubiterin uydularını keşfetmesi, Merkür ve Venüs gezegenlerinin Dünyada tıpkı ay gibi değişik evrelerde göründüğünü saptaması, bu gezegenlerin Güneş çevresinde dolandıklarının kanıtı olarak Kopernik kuramını destekleyen önemli gelişmelerdi. 1613 de yayımladığı (Güneş lekeleri üstüne mektuplar) bu kitabında hem güneşin yüzeyinde görülen lekelerin öbür gökcisimlerinin gölgesi olmadığını savundu, hem de Dünyanın güneşin çevresinde dolandığını öne süren Kopernik kuramını ilk kez açıkça dile getirdi.

Bu açıklama hala İskenderiyeli Batlamyus’un kuramını geçerli sayan ve bütün Hıristiyanların buna inanmasını isteyen Roma Katolik Kilisesi ile Galileo yu karşı karşıya getirmişti. Kilisenin ileri gelenleri, kopernik in düşüncelerini savunmaktan ve yaymaktan vazgeçeceği konusunda Galilo da söz aldılar. Yetinmediler Engizisyon mahkemesi işe koyuldu. Dünyanın döndüğünü inkar ettiğine dair Galileo’ya antlaşma imzalattılar. Yine de Galileo ölüm tehdidi altında olduğu halde 1632 de ( iki büyük dünya sistemi üstüne konuşmalar) adlı kitabın da dünyanın döndüğünü söylemeyi sürdürdü. Bu kitap bütün Avrupa da övgü ile karşılandı. 1638 de ( Mekanikle ilgili iki yeni bilim üzerine söylevler ve matematiksel kanıtlar) yayımladı. Bu kitabında, sonradan Sir İsaac Newton’un geliştireceği yeni bir bilim dalı olan mekaniğin temellerini attı. Bir yerde Rönesans ve reform hareketinin başlamasına katkıdan bulunan bilim insanlarının en önemlilerinden biri dense abartı olmaz sanırım. Bilindiği gibi, Rönesans hareketinin başlangıç yeri Buruno ve Galileo’nun İtalya sıdır. Kim ne derse desin, hangi ilah kızarsa kızsın, evrende her şey değişiyor, dünya dönüyor ve bilimde insanlığa ışık veriyor, yol gösteriyor. 2009 yılı geçmiş, şimdi ve gelecek bilim emekçilerinin yılı ilan edilmiş, tebrikler………..

 BİLAL ÜZÜM NİSAN 2009

"

Tarih: 20.04.2009 Saat: 10:05 Gönderen: musacoep


 
ilgili Baglantilar
· Daha fazla Araştırmalar
· Haber gönderen ungutmilyanli


En çok okunan haber: Araştırmalar:
Gönderen/Musa/Kahramanmaraş''''''''''''''''ın Alevi yerleşimleri (Harita

Haber Puanlama
Ortalama Puan: 3.85
Toplam Oy: 7


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayirin:

Mükemmel
Çok iyi
iyi
idare Eder
Kötü

Seçenekler

 Yazdirilabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa


Copyright © 2008 ungutmilyanli.com Tüm Haklari ungutmilyanli.com\'e Aittir.Web sitemizin içerik kod
yaziliminin bir kismi, php-nuke gurubuna aittir