Anasayfa Fotoğraf Galerisi İletişim Haber/ Yazı gönder Linkler Siteyi öner Yöneticiler
Ana Menü
Ziyaretci Sayacı
Pazartesi1020
Salı505
Çarşamba753
Perşembe1033
Cuma1205
Cumartesi1254
Pazar1335
Toplam:4232344
En Çok:3510
Yeni Şiirler
· Bilmem neden böyle derler.
(2072 okuma)
· Dalkaraya Selam.
(1974 okuma)
· Ali-pıse Öl demedi ki öleyim
(2122 okuma)
· Yar halimden bilmedi
(1922 okuma)
· Ali-Pıse göçtü muhtarım
(2290 okuma)
· Perişan Köyler Perişan.
(2078 okuma)
· ÜÇ BEŞ
(1945 okuma)
· Beklerim daha bu sene..
(2148 okuma)
· Bizde
(1848 okuma)
· ANNE
(2058 okuma)

Toplam 122 şiiri kayıtlı
Izlenimler
su ana kadar
11529724
sayfa izlenimi aldik. Baslangiç: 15.Agustos 2006
Kadin_Kösesi: Güneydoğu kadını, töreyle anılmak istemiyor
Aralarında işveren ve mikro krediyle kendi işini kuran binlerce kadın, ekonomide söz sahibi olmak ve işlerini geliştirmek için çaba gösteriyor. DİKAD Başkanı Nilüfer Baran, “Artık medyada özellikle televizyon dizilerindeki şekliyle gündeme gelmek istemiyoruz” diyor.

Son yıllarda daha çok töre ve namus cinayetleri ve şiddet mağduru olarak anılan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kadınlar, artık iş yaşamındaki başarılarıyla gündeme gelmek istiyor. Bölgede, çok sayıda doktor, avukat, eczacı gibi meslek dalı ile restoran işletmeciliği, fabrika, imalat sanayi ve hizmet sektöründe işveren konumunda olan kadınlarla, mikro krediyle kendi işini kuran yaklaşık 4 bin kadın, son yıllarda daha çok töre ve namus cinayetleri, ezik ve şiddet mağduru olarak gündeme geldiği konumunu, daha çok erkeklerin dünyası olarak bilinen iş dünyasında da başarılarıyla söz ettirerek değiştirmeyi istiyor. Batman, Diyarbakır merkez, Bismil ve Ergani ilçelerinde 4 binin üzerinde kadın aldıkları krediyle konfeksiyon atölyesi, gözleme salonu açarak gibi imkanlarıyla işlerini kurarak, yüzlerini üretime çevirdi.

“KADINLAR KABUĞUNU KIRDI”
Diyarbakır İş Kadınları Derneği Başkanı Nilüfer Baran, 2004 yılında hem Diyarbakır’da hem de bölgedeki iş dünyasında kadının farklı bir yönünü ve yüzünü belirtmek amacıyla dernek kurduklarını söyledi. Kuruluş aşamasında bu kadar çok ilerleyeceklerini ve talep alacaklarını tahmin etmediklerini, ancak bugün geldikleri noktada bölgenin farklı bir yüzünü ortaya çıkardıklarını ifade eden Baran: “Bölge kadını hep töre cinayetleriyle, intiharlarla, dayakla, ezilen kadın imajıyla gündeme gelmektedir. Oysa biz diyoruz ki, bölgede kadınlar kabuğunu kırdı. Artık farklı bir imajla ortaya çıkıyoruz. Bu imajı biz ortaya koyduk ve bu yönde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Değişen bölgenin, değişen eğitimli kadınlarıyız” şeklinde konuştu.

“KADINSINIZ EVİNİZDE OTURUN”
Mermer, meyve suyu imalatı, mağazacılık gibi her sektörden üyelerinin bulunduğunu belirten Baran, bölgenin feodal bir yapıya sahip olduğunu, kadınların iş dünyasında var olması ve kendi ayakları üzerinde durmasının önceleri şaşkınlık yarattığını, ancak daha sonra bu düşüncenin yavaş yavaş ortadan kalktığını ifade etti. “Önceleri ‘kadınsınız, evinizde oturun, iş dünyası size göre ağırdır, kaldıramazsın’ şeklinde tepkiler aldık. İlk 2 yıl, çok mücadele verdik. İş dünyasında erkekler çok daha fazla. Bir anda çıkıyorsunuz, bir heyecan ve şaşkınlık yaratıyorsunuz. Ayaklarınızın üzerinde durmak ve ‘biz varız’ demek için çaba sarf ediyorsunuz. Çoğu zaman ‘bu iş bitti’ dediğimiz anları yaşadık. Ama her seferinde ‘hayır’ dedik.

“ŞİDDETLE ANILMAK İSTEMİYORUZ”
Huzurevleri semtinde el becerisini çeyizlik eşya atölyesi açarak üretime dönüştürmeyi başaran 3 çocuk annesi Songül Alaydın, kendi işini kurma isteğine eşinin emekli ikramiyesinin bir kısmını vererek destek olduğunu ve bu sayede kendi işini kurduğunu söyledi. “Bölgemiz hep şiddet gören kadınlarla dile geliyor. Durmadan isimleri farklı ama konuları aynı diziler çekiliyor. Doğu kadınları hep şiddet gören ezilen, itilip, kakılan kadınlar olarak görülüyor. Halbuki değil. Örneğin ben bu işi kurmak istedim ve kurdum. Benim gibi kendi işini kuran çok sayıda kadın var. Bölgede zaman zaman kadınlara gerçekten ikinci sınıf insan muamelesi yapılıyor. Ama bu bir tek bizim bölgemizde yok. Bir tek bizim bölgemizi bu kadar dile getirmek, şiddetle anılmak bize rahatsızlık veriyor.”
NTV

Tarih: 18.08.2007 Saat: 15:31 Gönderen: musacoep


 
ilgili Baglantilar
· Daha fazla Kadın-Yasam
· Haber gönderen ungutmilyanli


En çok okunan haber: Kadın-Yasam:
Hamilelik döneminde yumurta yemek bebeği korur

Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayirin:

Mükemmel
Çok iyi
iyi
idare Eder
Kötü

Seçenekler

 Yazdirilabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa


Copyright © 2008 ungutmilyanli.com Tüm Haklari ungutmilyanli.com\'e Aittir.Web sitemizin içerik kod
yaziliminin bir kismi, php-nuke gurubuna aittir