Anasayfa Fotoğraf Galerisi İletişim Haber/ Yazı gönder Linkler Siteyi öner Yöneticiler
Ana Menü
Ziyaretci Sayacı
Pazartesi1075
Salı505
Çarşamba753
Perşembe1033
Cuma1205
Cumartesi1254
Pazar1335
Toplam:4232399
En Çok:3510
Yeni Şiirler
· Bilmem neden böyle derler.
(2072 okuma)
· Dalkaraya Selam.
(1974 okuma)
· Ali-pıse Öl demedi ki öleyim
(2122 okuma)
· Yar halimden bilmedi
(1922 okuma)
· Ali-Pıse göçtü muhtarım
(2290 okuma)
· Perişan Köyler Perişan.
(2078 okuma)
· ÜÇ BEŞ
(1945 okuma)
· Beklerim daha bu sene..
(2148 okuma)
· Bizde
(1848 okuma)
· ANNE
(2058 okuma)

Toplam 122 şiiri kayıtlı
Izlenimler
su ana kadar
11529824
sayfa izlenimi aldik. Baslangiç: 15.Agustos 2006
Haber Alevi kadınlar' sözüne tepki
İstanbul Ticaret Üniversitesi''nde Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar adlı dersin hocası Zaman gazetesi yazarı Doç. Dr. İbrahim Öztürk''ün ders esnasında alevi kadınlara yönelik sarfettiği sözler büyük tepki çekti.

Doç. Dr. İbrahim Öztürk''''ün, Kadınlar Günü''nde Alevi kadınlarına yönelik hakaretine tepki yağıyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi''''''''''''''''''''''''''''''''nde Uluslararası Ekonomik Kuruluşlar dersinin hocası Doç. Dr. İbrahim Öztürk, 18 Mart Salı günü derste
"Benim ailemin düşüncesine göre Alevi kadınları or...dur!" dediği iddia edildi.

Derste bulunan öğrencilerden 9''u hemen bir şikayet dilekçesi ile durumu İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörlügü''''ne bildirdiler.

Şikayet dilekçesini işleme aldıklarını ve Doç. Dr. İbrahim Öztürk''''ü işten uzaklaştıracaklarını belirten İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ateş Vuran''''''ın ''Bu yapılan insanlık dışıdır, özrü mümkün değildir. Bu adam psikayitrik bir vakadır'' dediği ve üniversitesi adına hakarete uğrayan, rencide edilen öğrencilerden özür dileyeceği belirtildi.

Hakarete uğrayan öğrencilerin, Alevi kadınlara hakeret eden, aşağılayan, onurunu zedeleyen, insanlıkla uzaktan yakından alakası olmayan bu hakeretten dolayı İbrahim Öztürk''''ün üniversiteden derhal kovulmasını ve akademik ünvanlarının geri alınmasını talep ettikleri açıklandı.

Doç. Dr. İbrahim Öztürk hakkında hakaretten ve bir toplumu rencide etmesinden dolayı suç duyurusunda bulunulacağı da ögrenildi.

ÖĞRETİM ÜYESİNE TEPKİ YAĞDI


ÖDP GENEL BAŞKANI URAS: "ÖĞRETİM ÜYESİ PAYESİ İLE SÖZDE EĞİTİM VEREN BİR KİŞİNİN, ALEVİ KADINLARINA YÖNELİK AŞAĞILAYICI İFADESİNİ VE HAKARETİ ESEFLEKINIYORUZ"

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili
U***** Uras, "Öğretim üyesi payesi ile sözde eğitim veren bir kişinin,
Alevi kadınlarına yönelik aşağılayıcı ifadesini ve hakareti esefle
kınıyoruz" dedi.

Uras, TBMM''''de yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye''''de bazı insanlar ve
kesimlerin akıl tutulması yaşadığını öne sürerek, şunları kaydetti:
"Son dönemlerde Alevi toplumuna yönelik ırkçı, ayrımcı, dışlayıcı ve
hakaret dolu ifadeler kullanmak sıradanlaşıyor.

Okullarda ve üniversitelerde ortaya çıkan bu tür davranışlar hiçbir
şekilde kabul edilemez. Öğretim üyesi payesi ile sözde eğitim veren bir
kişinin, Alevi kadınlarına yönelik aşağılayıcı ifadesini ve hakareti
esefle kınıyoruz.

Demokratik bir anlayışa sahip çıkmayan, toplumdaki farklı kültürlerin
yarattığı zenginliği kavramayan, hoşgörüden nasibini almamış bu
yaklaşımlar, Türkiye''''de toplumu bölen ve birbirine karşı kışkırtan bir
zihniyetin ürünüdür."

Pir Sultan Abdal Kültür Dern''nden sert tepki

Akademik bir kimlik taşıyan ve bilim adına bir üniversitede çalışma yürüten Doç. Dr. İbrahim Öztürk’ün üniversiteden uzaklaştırılmasının yeterli olmayacağını belirten Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Av. Kazım Genç, “Türkiye toplumunun kadim gerçeklerinden Alevi kültürüne ve inancına küfür eden böylesi bir insan için yapılacak en önemli şey onun, bilim insanlığı kimliğini kirletmesine izin vermemek ve bu kimliğini iptal etmektir.” dedi.

Ağza dahi alınamayacak, hiçbir ahlak ölçüsüne sığmayacak bu aşağılık tabiri kullanan birisinden akademisyen, bilim insanı değil olsa olsa Kerberos olacağını söyleyen Genç, “Bu güne kadar kültürümüze ve inancımıza inanılmaz hakaret ve karalamalarda bulunuldu. Hakaret sahipleri cehaletin dehlizlerinde yitip gittiler ama Alevi kültür ve inancı balkıyan güneş gibi yolumuzu aydınlatmaya devam etti.

İbadethanelerimize, yol ulularımıza nice küfür ve hakaretler edildi. Ama insanlık onurunun yürek ve beyin emeğinin imbiğinden süzdüğü inanç ve kültürümüz berraklığını her zaman korudu. Çünkü biz yolda bir kervancı idik ve ereğimiz yüce insanlığın toplumsal barışına ve özgürlüğüne yönelmiş geri dönülmez bir yürüyüştü, her çemkirene dönüp baksak yol yürüyemezdik.” ifadelerini kullandı.

Şimdi bilim dünyasının yüz karası ‘Kelp’in Alevi kadınlara dil uzattığını belirten Genç, Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin şu dizelerini hatırlattı.

Erkek dişi sorulmaz muhabbetin dilinde,
Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde.
Bizim nazarımızda kadın erkek farkı yok,
Noksanlık da, eksiklik de senin görüşlerinde.

Alevi kültürünün ve inancının savunmaya ihtiyacı olmadığının altını çizen Genç, “Sözü söyleyen, Anadolu halk deyişi ile “kendi mayasını belli etmiştir” Erkek egemen anlayışın zavallı hezeyanlarından birisi olan bu söylemin sahibinin derhal üniversite ve bilim dünyası ile ilişkisi kesilmelidir. Anadolu’nun kadim inancına ve inancın sahiplerine küfür edene yönelik olarak *****huriyet savcılarını göreve çağırıyor ve yasal yollara başvuracağımızın da bilinmesini istiyoruz. Saygı ile kamuoyunun bilgisine duyurulur.” dedi.

Üniversiteden açıklama

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslar arası Ticaret Bölümü Başkanı Mim Kemal Öke ise, "Eğer böyle bir şeyi gerçekten söylediyse elbette hakkında işlem yapılacaktır. Üniversitemiz olayı araştıracak ve gerekeni yapacaktır” dedi.

Turan Eser: “Akademik ünvanlarının derhal geri alınmasını istiyoruz”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Turan Eser de ''''''''''''''''''''''''''''''''Doç. Dr. İbrahim Öztürk hakkında, derste Alevilere yönelik ayrımcılık ve hakaret içeren sözlerinden dolayı bağlı bulunduğu üniversitede soruşturma açılmıştır. ABF olarak bu şahsın görevine derhal son verilmesini ve akademik ünvanlarının derhal geri alınmasını istiyoruz. Üniversitede açılan soruşturmanın sonuçlarına uygun olarak suç duyurusunda bulunulacağız''''''''''''''''''''''''''''''''dedi. (WWW.HABERCEM.COM)


Kaynak:www9.gazetevatan

Tarih: 22.03.2008 Saat: 20:43 Gönderen: musacoep


 
ilgili Baglantilar
· Daha fazla Konular
· Haber gönderen ungutmilyanli


En çok okunan haber: Konular:
Alman Vatandaslik Yasasi

Haber Puanlama
Ortalama Puan: 0
Toplam Oy: 0

Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayirin:

Mükemmel
Çok iyi
iyi
idare Eder
Kötü

Seçenekler

 Yazdirilabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa


Copyright © 2008 ungutmilyanli.com Tüm Haklari ungutmilyanli.com\'e Aittir.Web sitemizin içerik kod
yaziliminin bir kismi, php-nuke gurubuna aittir