Anasayfa Fotoğraf Galerisi İletişim Haber/ Yazı gönder Linkler Siteyi öner Yöneticiler
Ana Menü
Ziyaretci Sayacı
Pazartesi1086
Salı505
Çarşamba753
Perşembe1033
Cuma1205
Cumartesi1254
Pazar1335
Toplam:4232410
En Çok:3510
Yeni Şiirler
· Bilmem neden böyle derler.
(2072 okuma)
· Dalkaraya Selam.
(1974 okuma)
· Ali-pıse Öl demedi ki öleyim
(2122 okuma)
· Yar halimden bilmedi
(1922 okuma)
· Ali-Pıse göçtü muhtarım
(2290 okuma)
· Perişan Köyler Perişan.
(2078 okuma)
· ÜÇ BEŞ
(1945 okuma)
· Beklerim daha bu sene..
(2148 okuma)
· Bizde
(1848 okuma)
· ANNE
(2058 okuma)

Toplam 122 şiiri kayıtlı
Izlenimler
su ana kadar
11529842
sayfa izlenimi aldik. Baslangiç: 15.Agustos 2006
Kültür_Sanat: Gündem/ZİYNİYET AYNI İSE, YAŞADIĞI YER FARK ETMEZ
Misafir bildirdi: "
YAZAR: İBRAHIM TÜMAY


23 Aralık 2007 tarihinde Alman 1. kanalı ARD’de yayınlanan TATORT adlı polisiye dizinin "Wem Ehre gebührt" (Namusuma Layık Olmak) adlı bölümünde alevi bir babanın kendi kızına tecevüz etmesi ve kızınında bundan etkilenerek islamcı bir gurub içine girmesi ve kapalı kıyafetler giymesi gibi saçma olan bir hikaye ile Alevilere hakaret edilerek Alevi toplumunu rencide etmiştir.
Daha önceki yıllarda profesörün biri hazırlamış olduğu bir sözlükte alevi kelimesinin karşılığın, ana bacı tanımayan Ensest kelimesi ile açıklamıştı.

Kasım 2005 ayında Dünya Kupası ön eleme maçlarında Türkiye milli takımı ve İsviçre milli takımı arasında oynanacak olan baraj maçından İsviçre’de sansasyonel haberleri ile ünlü Blick gazetesi 12 Kasım günü spor ekinde Türk milli takımın oyuncularının özelliklerini tanıtırken milli oyuncu Ümit Özat hakkında ‘‘Piç Alevi’’ diye yazmıştı. İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu tarafından yapılan araştırmada haberi yazan Alain Kunz haberi Almanya’da yayınlan www.transfermarkt.de isimli web sitesinden aldığını ve bu kelimenin ne anlama geldiğini bilmediğini ve 14 Kasım günü yayınlanan Blick gazetesinden alevi toplumundan özür dilemişti.www.transfermarkt.de ile yapılan görüşmelerde haber kaynağını açıklamamakla birlikte haberin Türkiye kaynaklı olduğunu ve alevi toplumunun tepkileri karşısında veb sitesinde bu haberi kaldırdıklarını yazılı olarak bildirdiler.
Alevilerin yaşamış oldukları Anadoluda bu tür hakaretler ve karalamalar binlerce yıldan bu yana devam etti ve hala etmektedir. Ebusuuhud fedvaları, tarihi belgeler bu tür karalamalarla doludur. Bu tür karalamaların yapıldığı dönemleri aleviler olarak karanlık bir çağ olarak değerlendirdik. Ancak *****huriyet döneminde aleviler için yeni bir dönem başladığını, artık bu tür karanlık zihniyetlerin olmayacağını beklerken, teknolijinin imkanlarını elinde bulunduranlar, beyin altına yerleşmiş kinlerini ve nefretlerini artık televizyonlarda kusmaya başladılar. Örnek olarakta hepimizin yakında bildiği Güner Ümit olayını verebiliriz.

Aleviliğin ana kurallarından biri olan eline, diline, beline sahip olmak ilkesi olduğunu ve bu ilkelerden birine uymayanın alevi toplumundan tecrit edildiğini ve düşkün ilan edildiğini aleviler kadar, alevilere bu tür hakaretlerde bulunanlarda biliyorlar. Madem biliyorlar neden devamlı aynı karalamalarda bulunuyorlar? Amaçları binlerce yıllardan beri islamlaştıramadıkları alevileri aslı olmayan bu tür karalamalarla karalayıp toplum içinde alevileri rencide etmek ve alevileri alevi olduklarından dolayı utandırmaktır. Etkili oldularmı? Bir nebze oldular. 1993 yılı Sivas katliamına kadar bir çok alevi, alevi olduğunu saklar ve hertarafta alevi olduğunu söyleyemezdi. Bu kıyım aleviler açısında çok üzücü olması kadar da, bir millattır. Alevi örgütlenmesi bu tarihte başladı. Gururla alevi olduklarını haykırdılar. Avrupa ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü oldular. Bu güçleri ile de sistemi rahatsız etmeye başladılar.

Aleviler mücadeleleri ile Avrupa’da çok önemli haklar elde etmeye başladıkları bir dönemde böyle bir karalama ile karşılaşmaları düşündürücüdür. Olayın Almanya gibi bir ülkede ve devletin resmi televizyon kanalında olması akla bazı sorular getiriyor. Türkiye de olsa Serçe nerde olsa aslına çeker diyeceğiz. Ama dizinin senaristi, yönetmeni Alman olmasına rağmen bu tür bir karalamaya neden alet oldular? Aleviler hakkında bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olma hakkını nerden ve kimden aldılar? Kendilerini bilgilendiren ve yönlendirenler kimlerdir, Almanya’da 110 Alevi Kültür Merkezi ve bunların bağlı bulunduğu bir federasyon var ve Almanya devleti bunları bir inanç kurumu olarak tanımış ve belli haklar vermiş, bunlara sorma lütfundan bulunmayıp kimlerin elinde maşa oldular? Almanya’da var olan demokrasi anlayışı her önüne gelen bir başkasına hakaret etme yetkisi veriyormu?

Bu soruların cevap bulması için aleviler demokratik yollarda şiddete başvurmadan haklarını aramalı, sorumlular hak ettikleri cezaları alana kadar olay sonuna kadar takip edilmeli, Almanya ABF’ye tam destek verilmeli, her alevi yaşadığı bölgede Almanya konsolosluklarına gidip protestolar yapmalıdır. Alevilerin şamaroğlanı olmadıklarını dosta ve düşmana göstermelidirler.

Olayın perde arkası bence yine Türkiye kaynaklı ve gerici, şeriatçı zihniyetlidir. Aleviler olarak bu tür hakaretlere maruz kalmaktayız, ama her şerde de bir hayır vardır diyerek, bu olayda alevilerin birlik ve beraberliğini daha da pekiştirecektir.


Kaynak: alevi.com

"

Tarih: 26.12.2007 Saat: 19:34 Gönderen: musacoep


 
ilgili Baglantilar
· Daha fazla Kültür Ve Sanat
· Haber gönderen ungutmilyanli


En çok okunan haber: Kültür Ve Sanat:
GÜNEŞ BAHÇESİ ANADOLU

Haber Puanlama
Ortalama Puan: 5
Toplam Oy: 1


Lütfen bu haberi puanlamak için bir saniyenizi ayirin:

Mükemmel
Çok iyi
iyi
idare Eder
Kötü

Seçenekler

 Yazdirilabilir Sayfa Yazdirilabilir Sayfa


Copyright © 2008 ungutmilyanli.com Tüm Haklari ungutmilyanli.com\'e Aittir.Web sitemizin içerik kod
yaziliminin bir kismi, php-nuke gurubuna aittir